10 kroků k pevnému zdraví
Mnozí možná ani netušíme, že naše vláda se zajímá o zdraví obyvatel, možná proto, že zdravá populace je výkonnější a nemusejí se vynakládat vysoké finanční prostředky na léčbu nemocných. Každopádně, onemocnění takzvanými civilizačními chorobami přibývá a vedení státu se musí zdravím lidí zabývat.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo proto takzvaná Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR, která jsou určena pro širokou veřejnost. Tým odborníků, který materiál připravil, spolupracoval také s Národní radou pro obezitu a Společností pro výživu. Leták „Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR“ byl v tištěné podobě distribuován do jednotlivých krajů prostřednictvím zdravotních ústavů a krajských hygienických stanic.
Leták radí, co dělat, abychom upevňovali svoji zdraví, udrželi se ve formě a měli optimální hmotnost. Tak nejlépe odoláme řadě nemocí. Z materiálu se tak dozvíme 10 kroků, které musíme udělat v cestě za zdravím, obsahuje pohybová i výživová doporučení.
10 kroků k pevnému zdraví
1.Jezte vyváženou pestrou stravu založenou více na potravinách rostlinného původu.
2.Udržujte svou hmotnost a obvod pasu v doporučeném rozmezí (v dospělosti BMI 18,5 až 25, obvod pasu u mužů ne více než 94 cm, u žen ne více než 80 cm). 3.Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě (ochranný účinek na zdraví má například 30 minut, lépe však 1 hodina, nepřetržité rychlé chůze
denně).
4.Jezte různé druhy ovoce a zeleniny, alespoň 400 g denně, přednostně čerstvé a místního původu.
5.Kontrolujte příjem tuků, snižte spotřebu potravin s jejich vysokým obsahem (například uzenin, tučných sýrů, čokolád, chipsů). Dávejte přednost rostlinným olejům před živočišnými tuky. Denně konzumujte mléko nebo mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku.
6.Několikrát denně jezte chléb, pečivo, těstoviny, rýži nebo další výrobky z obilovin (zejména celozrnné) a brambory.
7.Nahrazujte tučné maso a masné výrobky rybami, luštěninami a netučnou drůbeží.
8.Pokud pijete alkoholické nápoje, vyvarujte se jejich každodenní konzumaci a nepřekračujte denní dávku 20 g alkoholu (tj. 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl 40% destilátu).
9.Omezujte příjem kuchyňské soli, celkový denní příjem soli nemá být vyšší než 5 g (1 čajová lžička), a to včetně soli skryté v potravinách. Používejte sůl obohacenou jódem.
10.Vybírejte potraviny s nízkým obsahem cukru, omezujte sladkosti. Sladké nápoje nahrazujte dostatečným množstvím nesladkých nápojů, např.vody.
Co se dále týče dalších doporučení, materiál upřesňuje zmíněný takzvaný BMI - body mass index. Díky němu se nejjednodušším způsobem můžeme přesvědčit o tom, zda máme vhodnou tělesnou hmotnost. Výpočet indexu tělesné hmotnosti je podle následujícího vzorce:
BMI = váha [kg] / výška2 [m] vyšší hodnota BMI (než je normál) znamená vyšší stupeň nadváhy a z toho vyplývající zdravotní rizika.
Nižší BMI než 20 je pak podváha až podvýživa.
Za normální platí BMI 20 – 25.
25 - 30 je nadváha nízká až lehce zvýšená hmotnost.
30 - 40 je vysoká obezita.
Vyšší než 40 pak těžká obezita s vysokým zdravotním rizikem.
Další důležitým ukazatelem je WHR – waist/hip ratio (poměr pas/boky) a obvod boků.
Důležité je i rozložení tuku v těle. Převaha ukládání tuku v břišní krajině (centrální typ, připodobňovaný k jablku), které je typické pro muže, je rizikovější než ukládání tuku v krajině hýždí a boků (periferní typ, připodobňovaný k hrušce), které je typické pro ženy.
WHR = obvod v pase / obvod v bocích
U žen je rizikovým faktorem WHR nad 0,85, u mužů to je 1,00.
Dalším, jednodušším ukazatelem, který svědčí o rizikovém ukládání tuku v těle, je obvod pasu.
Ženy s obvodem pasu vyšším než 80 cm, muži vyšším než 94 cm, mají zvýšené zdravotní riziko nemocí. Ženy s vyšším obvodem než 88 cm, u mužů to je nad 102 cm, mají dokonce vysoké riziko zdravotních problémů.