Švestičky ze zahrádky..
Přestože byste jen stěží konzumací švestek pokryli svoji potřebnou denní dávku vitamínu C, díky obsahu vitamínu E a vitamínu H (biotinu) dokáží švestky příznivě ovlivnit kvalitu, zdraví a krásu vaší pleti, nechtů i vlasů.
Švestky mají poměrně nízký obsah vitamínů, s výjimkou vysokého obsahu vitamínu E a H. Značný význam mají ve švestkách ale minerální látky, hlavně draslík, hořčík, vápník a další. Obsahují také pektiny, organické kyseliny, cukry a vlákninu. Švestky jsou díky minerálům skvělou zásobárnou energie a nedostatkových zdravý prospěšných minerálů pro podzimní a zimní měsíce.
Obsah draslíku a fosforu ve švestkách je předurčuje k podávání při nemocech krevního oběhu, dně, revmatismu i při ledvinových či jaterních obtížích. Díky vysokému obsahu vitamínu E zase chrání organismus před arterosklerózou, infarktem myokardu a snižují hladinu škodlivého cholesterolu. Chrání také střeva před zhoubným onemocněním. Sušené švestky jsou účinným a šetrným projímadlem. Čerstvé švestky se mají před jídlem omýt, protože mohou obsahovat kvasné bakterie, která pak způsobí nadýmání.
Hlavní uplatnění nacházejí švestky v kuchyni, a to nejen v oblíbených švestkových knedlíkách a různých moučnících, ale i v omáčkách k masům.
Několik receptů:
Bramborový nákyp se švestkami
Potřebujeme švestky, 3 vejce, 20 dkg vařených brambor, 5 dkg vlašských ořechů – nastrouhaných, 8 dkg krupice, 18 dkg cukru, šťávu a kůru z jednoho citrónu, špetku prášku do pečiva, tuk a mouku na vymazání formy. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme brambory, kůru a trochu šťávy z citrónu, ořechy a krupici s práškem. Nakonec vmícháme ušlehaný sníh. Hmotu dáme do vymaštěného a moukou vysypaného pekáčku (či nádoby nebo formy na pečení). Povrch poklademe vypeckovanými švestkami a pečeme v předehřáte troubě.
Kuřecí rolka se švestkovou nádivkou
Do 600 g uzené kuřecí rolky vytvoříme ostrým nožem zářezy. Do zářezů dáme 15 dkg vypeckovaných sušených švestek. Rolku dáme do olejem potřeného alobalu, zabalíme a podlitou pečeme v pekáčku v troubě asi 45 minut. Zatím si v kastrolku smícháme 150 ml červeného vína, 100 ml masového vývaru, 3 lžíce švestkových povidel, osolíme, opepříme a ochutíme tymiánem. Necháme přejít varem. Rolka se podává s bramborovou kaší, přelitá omáčkou.
Švestková polévka
Potřebujeme 10 dkg sušených nebo 8 dkg čerstvých švestek, 2 brambory, menší cibule, 20 g fazolí, čtvrt litru kysané smetany, 4 dkg tuku, 4 dkg hladké mouky, sůl a litr a čtvrt vody. Sušené švestky dáme nabobtnat hodinu do vody, čerstvé omyjeme a osušíme. Přes noc namočené fazole dáme vařit, když měknou, přidáme brambory, cibulovou jíšku a vypeckované švestky. Hotovou polévku osolíme a zahustíme kysanou smetanou – už se nevaří.
Králík na švestkách
Potřebujeme 4 králičí stehna, 50 dkg švestek, 10 dkg cibule, 10 dkg slaniny, 7 dkg rostlinného tuku, 5 dkg hladké mouky, sůl, pepř, 1 dl slivovice a vývar na polévání. Králičí stehna osolíme, opepříme a prošpikujeme slaninou. Obalíme v mouce a opečeme a tuku. Přidáme cibuli a dáme do trouby péci dozlatova. Podléváme vývarem z masoxu a polovinou slivovice. Asi za půl hodiny přidáme švestky, zbytek slivovice a pečeme ještě asi 10 minut.
Švestková omáčka
Švestková povidla (60 dkg) rozředíme podle potřeby masovým vývarem z uzeného masa, ochutíme skořicí a mletým badyánem, vmícháme 20 dkg sušených švestek a povaříme. Omáčkou přeléváme plátky uzeného masa, které jsme povařili doměkka.
Náhledy fotografií ze složky Ovoce a ořechy